Dr. DelRio diskutuje s doc. Vítězslavem Mášou

Americký velvyslanec pro vědu navštívil Fakultu strojního inženýrství a NETME Centre

Během svojí týdenní návštěvy v jihomoravské metropoli navštívil dr. Frank W. DelRio, americký velvyslanec pro vědu, také Fakultu strojního inženýrství a výzkumné centrum NETME Vysokého učení technického v Brně. Ocenil šanci seznámit se se špičkovým výzkumem fakulty, které se do budoucna otevřela příležitost spolupracovat s americkým National Institute of Standards and Technology (NIST).

S vřelým úsměvem na rtech dorazil v úterý 23. května 2017 americký velvyslanec pro vědu Frank W. DelRio na prohlídku FSI a jejího vybavení. Na programu jeho návštěvy bylo nejprve stručné seznámení  o zaměření fakulty, počtech studentů i o výzkumu. Pak následovala prohlídka několika pracovišť v NETME Centre, konkrétně Laboratoř energeticky náročných procesů, Laboratoř s elektronovým paprskem a Letecký ústav. Svoji návštěvu potom dr. DelRio zakončil přednáškou o výzkumu, kterým se v NISTu zabývá.

„Bylo úžasné dozvědět se více o veškeré prvotřídní práce, kterou fakulta realizuje ve spolupráci s průmyslovými partnery po celém světě. Pokud se objeví průmysloví partneři, s nimiž fakulta spolupracuje a kteří by mohli těžit také z expertíz NISTu, bude rád, pokud se znovu zkontaktujeme. Pokud bychom činnost nerealizovali přímo v mojí výzkumné skupině, rozhodně bych zjistil, kdo jiný v NISTu se tím zabývá a zprostředkoval bych kontakt na ty správné lidi,“ shrnul dr. Frank DelRio.

Fakultou a vědeckým a výzkumným centrem NETME ho provedl vědecký ředitel NETME Centre Pavel Krečmer a proděkan FSI pro vnější vztahy a spolupráci s firmami Jiří Hlinka, který setkání hodnotil velmi pozitivně. „Přínos návštěvy dr. DelRia je zejména v tom, že zatímco s ostatními evropskými zeměmi nás pojí větší množství aktivit a máme i větší množství nástrojů podpory, s USA jsou společné dlouhodobé aktivity dosud spíše výjimečné. USA jsou pro nás přitom díky své špičkové úrovni vědy velmi zajímavý partner. Jakékoliv aktivity vedoucí k možné spolupráci jsou tedy velmi přínosné,“ zhodnotil setkání proděkan Jiří Hlinka.