Logo ONR Global

NETME Centre navštívil vědecký ředitel amerického Úřadu pro námořní výzkum

Vědecký ředitel pražské pobočky mezinárodní sekce Úřadu pro námořní výzkum (Office of Naval Research Global, ONRG) dr. Stephen O’Reagan navštívil NETME Centre. Během návštěvy tohoto pracoviště se setkal se zástupci několika výzkumných skupin, kteří mu představili oblasti, na něž se v rámci výzkumu zaměřují.

Setkání ředitele ONR Global s výzkumníky z FSIONR Global financuje inovativní vědeckotechnické projekty základního výzkumu, které by mohly najít využití v Námořnictvu USA. Dr. O’Reagan (na fotce sedící vlevo v bílé košili) se v NETME Centre na Fakultě strojního inženýrství setkal s proděkanem pro vnější vztahy doc. Jiřím Hlinkou a vybranými zástupci ústavů, jejichž výzkum je v hledáčku ONR Global. Doc. Zdeněk Hadaš představil výzkum na poli Energy Harvesting, doc. Radim Burget popsal směřování výzkumu týkajícího se využití umělé inteligence, big data a představil i výzkumné centrum SIX. Prof. Petr Vanýsek přiblížil svůj výzkum nových elektrochemických materiálů pro vývoj baterií a ukládání energie.

Po představení svého výzkumu diskutovali výzkumníci z FSI s dr. O’Reaganem o možnostech budoucí spolupráci a podmínkách získání finanční podpory na základní výzkum od ONR Global.

Pražská kancelář ONR Global, navazuje partnerství s výzkumníky ze střední a východní Evropy. ONR Global poskytuje tři typy grantových programů – Program hostujících vědeckých pracovníků, Program pro vědeckou spolupráci a Program pro mezinárodní námořní příležitosti ve vědě a technologiích. Konkrétní typy vyhledávaných projektů jsou definovány v Námořní vědeckotechnologické strategii. Další podrobnosti naleznete na webu Velvyslanectví USA v ČR.

Základní informace výzkumníkům z FSI VUT poskytne také projektová manažerka Ing. Blanka Marušincová, MSc.