Výzkumná skupina tepelných a separačních procesů vychází z dlouholeté úspěšné činnosti Laboratoře přenosu tepla a proudění pod vedením doc. Michala Pohanky. Ta se zabývá výzkumnou a vývojovou činností zaměřenou na přenos tepla, inverzní úlohy, chlazení, tepelné výměníky, membránové kontaktory a separaci pevných i plynných polutantů. Výzkumné týmy se dlouhodobě podílí na řešení národních i nadnárodních projektů. Průmyslové projekty jsou v převážné míře založeny na experimentálním výzkumu s následným využitím získaných poznatků do matematických modelů popisujících sledované procesy.
Tým tepelných procesů v těžkém průmyslu
Vědecko-výzkumný tým se zabývá výzkumnou a vývojovou činností v oblasti strojírenství a hutnictví. V teoretické oblasti je hlavní náplní výzkum přenos tepla nejčastěji s využitím vodních a vodo-vzdušných trysek. Průmyslové projekty jsou v převážné míře založeny na experimentálním výzkumu s následným využitím získaných poznatků do matematických modelů popisujících sledované procesy. Dlouholetá zkušenost pracoviště je v určování okrajových podmínek přenosu tepla při chlazení horkých povrchů s aplikacemi při kontinuálním lití a válcování za tepla. Mezi činnosti patří i studium a měření termo-fyzikálních vlastností pevných materiálů. Další oblastí výzkumu je hydraulický ostřik okují. Aktivity jsou zaměřeny na:
- teplotní a pevnostní analýzy procesů kontinuálního lití, válcování a odstraňování okují,
- laboratorní i provozní měření tepelných a mechanických veličin,
- studium intenzity chlazení a určování okrajových podmínek přenosu tepla na základě vlastní ověřené metodiky,
- návrh metodiky tepelného zpracování kovů i s ohledem na implementaci do stávajícího zařízení,
- optimalizace chladicích systémů z hlediska maximální účinnosti a minimalizace energetické náročnosti,
- studium a měření teplot ve velkých průmyslových pecích,
- studium a minimalizace tepelné deformace při tepelným zpracování kovů,
- vývoj speciálních softwarových systémů.
Více informací najdete na www.heatlab.cz
—
Tým tepelných výměníků
V posledních letech má výzkumný tým úspěchy na poli výzkumu a vývoje tepelných výměníků z polypropylenových dutých vláken. Polypropylenová dutá vlákna, s ohledem na jejich nízké výrobní náklady, malou hmotnost a vysokou korozní odolnost, jsou ideální pro výrobu specifických tepelných výměníků pro různorodé použití (především v automobilních systémech). Tyto kompaktní jednotky mají variabilní využití v průmyslových oborech jako průmyslová chemie, biotechnika, automotiv a další. Jejich nízká hmotnost a kompaktní design umožňují jednoduchý transport a instalaci.
Více o tepelných výměnících zde.
—
Tým separačních procesů
Tým se zabývá výzkumnou činností a prostřednictvím grantů taktéž vývojem zařízení uplatňujících se v oblasti environmentální. Cílem počínání je efektivní eliminace pevných i plynných polutantů z emisí, které jsou produkované různorodou škálou producentů. V oblasti záchytu plynných polutantů hojně využívá chemicko-inženýrských jednotkových operací založených na absorpčních pochodech, především pak náplňových a skrápěných kolon. Pro eliminaci pevných částic (ale i plynných látek) tým s úspěchem v posledních letech uplatňuje progresivní membránové kontaktory. Jejich hlavní komponentou jsou svazky hydrofobních polypropylenových dloužených dutých vláken, které zajišťující přestup hmoty mezi jednotlivými fázemi prostřednictvím průchozích pórů.
—
Kontaktní osoba
doc. Ing. Michal Pohanka, Ph.D.
michal.pohanka@vut.cz
—
Činnosti výzkumného týmu a představení laboratoře