Tribologická laboratoř

Vysílání Dobrého rána ČT představilo výzkum na Fakultě strojního inženýrství VUT

Ani brzké ranní vstávání neodradilo výzkumníky z FSI VUT od účasti v pořadu Dobré ráno na ČT2. V díle věnovanému Pokroku výzkumníci představili aktuální dění ve svém oboru.

Výzkum v oblasti biotribologie představil divákům ČT Ing. David Nečas, PhD. z Ústavu konstruování. V Tribologické laboratoři popsal a ukázal fungování simulátoru kyčelního kloubu, vývoj hlavic a jamek a také další oblasti výzkumu biotribologie. Ty se věnují třeba i tření v souvislosti s užíváním kontaktních čoček, ale také s konzumací potravin jako jsou lízátka nebo brambůrky. Rozhovor začíná v čase 20:10.

Redaktorka Zuzana Petrů při rozhovoru s prof. Tomášem Šikolou

Další pracoviště nabídlo divákům ČT pohled do světa nanotechnologií. Ředitel Ústavu fyzikálního inženýrství prof. Tomáš Šikola divákům popsal výzkum v oblasti nanostruktur, nebo význam inženýrské optiky. Vstup s prof. Šikolou najdete v čase 49:34.

Ze světa nanostruktur se diváci ve třetím vstupu přesunuli se štábem do Hydraulické laboratoře, kde se výzkumníci z Odboru fluidního inženýrství EÚ věnují výzkumu turbín a čerpadel. Doc. Vladimír Habán představil tento obor společně s Ing. Davidem Štefanem, PhD. Popsali například unikátní vírovou turbínu, kterou zde vyvinuli výzkumníci pod vedením prof. Františka Pochylého a za kterou získali Cenu Inženýrské akademie. Tento vstup si můžete pustit v čase 1:15:59.

V závěru Dobrého rána redaktorka Zuzana Petrů divákům představila studentský tým Chicken Wings z Leteckého ústavu. Studenti v loňském roce zvítězili se svým bezpilotním letounem Shark na soutěži, kterou v německém Hamburku spolupořádaly společnosti Lufthansa a Airbus. Jak těžké bylo se v soutěžní konkurenci prosadit a v čem je Shark výjimečný, se dozvíte během rozhovoru, který začíná v čase 2:06:12.

Ve vysílání Dobrého rána se představil i tým Chicken Wings

Odkaz na iVysílání Dobrého rána na téma Pokrok: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10435049455-dobre-rano/319291310020015