V kabině VUT 100 na největším aerosalonu světa v americkém Oshkoshi (archiv A. Píšťka)

Profesor Antonín Píštěk patří mezi 100 čs. leteckých osobností století

Pedagog Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT a jeho dlouholetý ředitel prof. Ing. Antonín Píštěk, CSc. byl v anketě společnosti Aeroteam, s.r.o. a Českého svazu letectví, z.s.  zvolen mezi 100 čs. leteckých osobností století.  Výsledky byly vyhlášeny v pátek 2. listopadu 2018 v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi.

Prof. Píštěk po většinu svého tvůrčího života působil v leteckém průmyslu (zejména v LETu Kunovice), kde se podílel na vzniku celé řady letounů – apř. i L-410, nebo L-610. Po příchodu na akademickou půdu v této činnosti pokračoval a stál např. za zrodem letounu VUT100 Cobra či řady experimentálních letounů VUT. Jak se p. profesor Píštěk dostal k létání a jaký vztah má k letadlům jeho rodina? Přečtete si starší rozhovor pro portál zVUT.cz!

Gratulujeme za celou FSI! Více informací lze zjistit na webu Flying revue. Anketa Letecká osobnost století nemá vítěze, ale slouží jako síň slávy nejvýznamnějších českých a slovenských pilotů, leteckých konstruktérů, pedagogů a publicistů – přehled osobností najdete zde.

Kdo je prof. Ing. Antonín Píštěk, CSc.

  • Narodil se 1. června 1937 v Boršicích na Uherskohradišťsku.
  • Chodil na leteckou průmyslovou školu v Praze, středoškolská studia zakončil v roce 1957 maturitou v oboru Stavba letadel na Průmyslové letecké škole v Uherském Hradišti.
  • Po střední škole nastoupil do Letu Kunovice, při zaměstnání studoval Stavbu letadel na Vojenské akademii, kde promoval v roce 1965.
  • V Letu Kunovice působil do roku 1990, kdy na vlastní žádost odešel z pozice hlavního konstruktéra. Stál zde u zrodu letounů L-410 a L-610.
  • Rok strávil v otrokovické společnosti Moravan jako vedoucí projektu letounu nové generace Z-80 a Z-90.
  • V roce 1991 přešel z praxe na akademickou půdu, působil mj. jako ředitel Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.
  • Navrhoval a řídil výrobu nejúspěšnějších českých letounů, a to jak v průmyslovém, tak akademickém prostředí.
  • Získal mnoho prestižních diplomů, ocenění a medailí za zásluhy v oblasti leteckého průmyslu, v roce 2002 získal spolu s firmou Evektor ocenění Česká hlava za vývoj a realizaci letounu VUT 100, o sedm let později například Zlatou medaili pro osobnost za celoživotní technickou tvůrčí práci a inovační činy. Ve stejném roce se stal Osobností českého letectví, v roce 2011 získal Cenu města Brna v oblasti Technického pokroku, v roce 2013 se stal Osobností Zlínského kraje.
  • Ve volném čase se věnuje pěstování a výrobě vína.