MicrosoftTeams-image

Digitální stín z ÚVSSR si licencovala firma TOS Čelákovice

Kolegové z Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky slaví. Digitální stín Multifunkční brusky BUD 100 MULTI, který vytvořili ve spolupráci s firmou TOS Čelákovice, se podařilo úspěšně komercializovat formou prodeje licence. Jedná se o jeden z výsledků projektu Národního centra kompetence MESTEC.

„Digitální stín stroje umožňuje v reálném čase sledovat a monitorovat jeho stav a ten následně prezentovat uživateli v podobě plně integrovaného 3D modelu. Umíme měřit třeba teplotu, tlak, zatížení a další, celkem jsme schopni monitorovat a vizualizovat kolem pěti stovek parametrů,“ vysvětlil Jiří Kovář, který spolu s kolegy Jiřím Markem, Jiřím Kroupou, Janem Pavlíkem a Zdeňkem Tůmou za projektem stojí.

Digitalni stin BUD 100 MULTIDigitální stín stroje BUD 100 MULTI pro HTC Vive

Výzkumníci z ÚVSSR se problematikou digitálních dvojčat a stínů dlouhodobě zabývají a výsledky své práce ve spolupráci s průmyslovými partnery průběžně komercializují. „Dlouhodobý vývoj v této oblasti přispěl ke vzniku celé řady výsledků, které jsou zapracovány do softwarové platformy tvořící základ technologického řešení digitálního stínu stroje BUD 100 MULTI. Naše softwarové řešení je plně modifikovatelné dle požadavků uživatele,“ uzavírá Kovář.