Proudění v navrženém systému dvou vířivých čerpadel  (archiv: Ceny Edwards)

Čerstvá absolventka FSI získala Cenu Edwards. Za návrh umělého srdce se dvěma vířivými čerpadly

Čerstvá absolventka Fakulty strojního inženýrství VUT Ludmila Čápová navrhla nový způsob, jak může fungovat umělé srdce. Pro rozvádění krve po těle zvolila vířivé čerpadlo, jehož funkce sice není příliš podobná biologickému pumpování, ale mezi jehož hlavní výhody patří menší rozměry a schopnost fungovat při nižších tlacích. Díky tomuto nápadu získala v pátek 2. listopadu 2018 první místo v Ceně Edwards, která odměňuje nejlepší technicky zaměřené diplomové práce.

„Moje práce navazuje na dosavadní výzkum vířivého čerpadla na Odboru fluidního inženýrství Viktora Kaplana VUT, který se věnoval jen jednokomorovým čerpadlům, tudíž by zařízení eventuálně nahrazovalo jen polovinu srdce,“ uvedla Čápová, která letos získala inženýrský titul.

Ludmila Čápová, vítězka Ceny Edwards 2018Za první místo v Ceně Edwards dostane 20 000 korun. „Práce nás velmi zaujala už samotným tématem. Také jsme ocenili to, že navazuje na český vynález speciálního vířivého čerpadla. Autorka se věnovala úplnému zmapování hydraulických charakteristik potenciálně nového principu čerpání krve,“  podotkl za hodnotitele vedoucí výzkumu a vývoje Petr Šmérek.

V Ceně Edwards, kterou vyhlašuje stejnojmenná společnost vyrábějící vývěvy, uspělo i dalších pět absolventů, z nichž dva studovali na FSI a další dva na FEKT VUT.

Zaujalo vás téma? Přečtěte si rozhovor s Ludmilou Čápovou.