Oceněný exponát najde využití například při záchranných akcích | Autor: Igor Šefr

Čerpadlo z brněnské techniky získalo Zlatou medaili na MSV 2018

Hybridní čerpací systém, na kterém pracovali odborníci z Fakulty strojního inženýrství VUT, získal Zlatou medaili v kategorii inovace komponenty ve strojírenství na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2018 v Brně.

Systém čerpadla je založen na principu prstencového motoru, kdy je rotor tvořen oběžným kolem axiálního čerpadla (turbíny) a v potrubí je zabudován stator motoru. Sériovým řazením těchto elementů je možné čerpat kapaliny na velké vzdálenosti, nebo z velké hloubky, i při nízkém tlaku v potrubí.

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu získal medaili i bezemisní bagr, který byl součástí expozice brněnské techniky v loňském roce. Letos je k vidění na stánku společnosti Bosch Rexroth na volné ploše K. Na tomto zařízení na bateriový pohon spolupracovali rovněž odborníci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií, stejně jako z Fakulty strojního inženýrství VUT, tentokrát z Odboru reverzního inženýrství a aditivních technologií, který je součástí Ústavu konstruování FSI. Využití najde například v nemocnicích nebo chráněných přírodních oblastech, kde nejsou emise ze spalovacích motorů žádoucí. Bagr dokáže zvednout břemeno až do hmotnosti dvou tun. Více o bagru najdete v tomto článku.